پوزیشن سوپاین

پوزیشن سوپاین (supine position)

ارزیابی داخلی داخلی جراحی

پوزیشن سوپاین

پوزیشن سوپاین (supine position)

[box type=”note” radius=”5″]در پوزیشن سوپاین (supine position) یا دورسال بیمار به پشت خوابانیده می شود و دستهایش در امتداد بدنش قرار می گیرد.[/box]

موارد استفاده از پوزیشن سوپاین (supine position) در عمل های جراحی

  • عمل های جراحی عمومی: جراحی آپاندکتومی
  • عمل جراحی رزکسیون روده
  • ماستکتومی
  • عمل جراحی زنان: بستن لوله های رحمی، خارج کردن ورید های واریسی
  • عمل های جراحی ارتوپدی
  • تانسیلکتومی (برداشتن لوزه ها)
  • عمل جراحی های گوش
  • عمل جراحی های چشم از جمله کاتاراکت

پوزیشن supine

توجهات لازم در پوزیشن سوپاین یا وضعیت خوابیده به پشت

در این وضعیت باید از وارد آمدن صدمه به قسمت های تحت فشار پیشگیری شود و قسمت هایی از بدن که در وضعیت خوابیده به پشت در معرض زخم فشاری قرار دارند عبارتند از : پس سر ، شانه ، اوله کرانون OLECRANON ، مهره های گردن ، ساکروم SACRUM ، دنبالچه COCCYS و پاشنه.

برای جلوگیری از وارد شدن فشار به این قسمت ها از پدهای مخصوص استفاده می شود. باید با یک کمربند ایمنی ۷ تا ۱۰ سانتی متر بالای زانوها را بست. اغلب یک لایه پارچه ای و با یک پتو را بین بند مذکور و پوست بیمار قرار می دهند. این کمربند باید با کشش مناسب بسته شود تا بیمار را محکم و بدون اینکه جریان خون در زیر کمربند مختل شود بر روی تخت نگه دارد.

شریان پشت زانویی ،اعصاب پرونئال PERONEALNERVE و تیبیال TIBIALNERVE از قسمت پشت زانو عبور میکنند تحت فشار قرار گرفتن این قسمت ها ممکن است باعث آسیب عروق ، گردش خون و احتمالاً باعث ایجاد ترومبوز وریدی شود، استفاده از بالش نرم زیر زانوها و اطمینان از زیاد سفت بسته نشدن کمربند احتمال ایجاد چنین مشکلی را به حداقل می رساند.

نکاتی در رابطه با پوزیشن سوپاین (supine position)

غالبا سر بیمار بر روی یک بالش کوچک یا حلقه قرار میگیرد تا امتداد ستون فقرات حفظ شود و فشار وارده به پشت سر و ماهیچه های گردن کاهش یابد. چشم ها باید توسط یک محافظ چشم و یا با بستن، در برابر محلول ها و دیگر عوامل خارجی محافظت شوند.

اگر دست های بیمار بر روی جادستی قرار گیرند، جا دستی ها باید مساوی یا همسطح تخت عمل قرار گیرند. دست ها نباید بیشتر از ۹۰ درجه باز شوند، تا از ایجاد کشش بیش از حد و فشار بر روی عصب براکیال جلوگیری شود. مچ بند هایی که استفاده می شوند باید نرم باشند تا موجب انسداد عروق نشوند. مچ بند ها به صورت چرخشی در اطراف مچ بسته می شوند و کف دست ها به سمت بالا بر روی جادستی قرار میگیرند این وضعیت از تحت فشار قرار گرفتن عصب اولنار ULNAR NERVE بین برجستگی استخوان کوبیتال و جادستی جلوگیری می کنند.

در بعضی اوقات لازم است برای دسترسی به کشاله ران ، پرینه و اندام انتهایی ، پای بیمار به شکل پای قورباغه ای قرار گیرد. در این حالت ران ها به سمت بیرون چرخانده شده و زانوها خم می شوند و با قرار دادن دو بالش زیر پا ، پاها به صورت قورباغه ای نگه داشته می شوند. این وضعیت زمانی بکار میرود که دسترسی به اندام های تناسلی مورد نیاز باشد. مثل جراحی های زنان و اورولوژی در طول عمل پیوند عروق کرونر ، این وضعیت دسترسی به ورید سافن را برای انجام پیوند امکان پذیر می سازد. بعضی اوقات به جای بالش از صفحات خاصی استفاده می شود.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

1 پاسخ در “پوزیشن سوپاین (supine position)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *