پوزیشن ترندلنبرگ

پوزیشن ترندلنبرگ – Trendelenburg Position

ارزیابی

پوزیشن ترندلنبرگ

پوزیشن ترندلنبرگ

وضعیت ترندلنبرگ -Trendelenburg Position

[box type=”note” radius=”5″]پوزیشن ترندلنبرگ ( پوزیشن شوک ) نوعی وضعیت به پشت خوابیده است که قسمت فوقانی بدن به سمت پایین و قسمت تحتانی به سمت بالا قرار می گیرد. [/box]

در وضعیت ترندلنبرگ ، زانوهای بیمار در آخرین قسمتی از تخت که خم می شود قرار میگیرد و با خم کردن آن قسمت ، زانوها قسمتی خم می شود. سپس از همین ناحیه قسمت بالای تخت وضعیت سرازیری داده می شود و برای جلوگیری از سقوط بیمار قبلا شانه گیر ها را به تخت متصل می کنند. باید توجه داشت که شانه گیر ها به قسمت انتهایی گردن فشار وارد نکنند ، زیرا وارد شدن فشار بر شبکه بازویی براکیال می تواند به فلج شدن بازوی بیمار منتهی شود.

توجه: در بهبود شوک پس از عمل جراحی و شرایط اورژانسی (بدون خم کردن زانو) که بیمار خون از دست میدهد از پوزیشن ترندلنبرگ استفاده می شود، به همین دلیل آنرا وضعیت شوک نیز می نامند.

موارد استفاده از پوزیشن ترندلنبرگ

  • عمل های جراحی ناحیه لگن ( جراحی مثانه )
  • وضعیت شوک
  • افت فشار خون

وضعیت ترندلنبرگ معکوس در اتاق عمل

وضعیت ترندلنبرگ معکوس
وضعیت ترندلنبرگ معکوس

این وضعیت بر خلاف وضعیت شوک می باشد، در وضعیت ترندلنبرگ معکوس تخت از ناحیه سر بالا آورده می شود و پاها به طرف پایین خم میگردد.

از وضعیت ترندلنبرگ معکوس برای دسترسی به سر ، گردن و انتقال نیروی ثقل احشا از دیافراگم به سمت پاها استفاده می شود.

توجهات لازم:

  • وقتی قسمت انتهایی تخت به سمت کف اتاق کج می شود ، بهتر است پد هایی را زیر پای بیمار قرار دهیم.
  • در بیمارانی که جراحی تیروئید ، گردن یا شانه دارند باید بالش با یک وسیله نرم و گودی را زیر شانه های آنها به صورت افقی قرار داد این کار به اکستانسیون بیشتر گردن کمک می کند.
  • زانوها و مفاصل ران می توانند خم و راست شوند و کمی به سمت بالا حرکت کنند.
  • دست ها معمولا در کنار بیمار قرار میگیرند تا دسترسی به موضع جراحی آسانتر شود.
  • برای جلوگیری از سر خوردن بیمار در این وضعیت باید یک بالشتک را در زیر پاهای بیمار قرار داده و او را به آرامی ۲۰ تا ۳۰ درجه خم نمود.
  • در هنگام ازوفاگوسکوپی و لاپاروسکوپی بهتر است بیمار در پوزیشن ترندلنبرگ معکوس قرار گیرد.

در پوزیشن ترندلنبرگ معکوس عملکرد سیستم تنفسی همانند وضعیت عمودی است با قرارگیری طولانی بیمار در این وضعیت ممکن است جریان گردش خون در وریدها مختل شود با پیش بینی این وضعیت و با کمک وسایلی مانند بانداژ الاستیک با جوراب های کشی می توان از تجمع خون در ورید ها جلوگیری نمود اگر پاها توسط شان پوشانده شده اند باید از وارد شدن فشار به عصب پرونئال که در سر استخوان فیبولا قرار دارد، جلوگیری نمود.

نکته: وضعیت ترندلنبرگ معکوس باعث کاهش برگشت خون وریدی می شود. برای پیشگیری از ترومبوز وریدهای عمقی (DVT) از جوراب های کشی مخصوص استفاده می شود.

نکته: برگرداندن بیمار به وضعیت اولیه یعنی خوابیده به پشت باید به آرامی و به تدریج صورت گیرد تا یکباره میزان خون زیادی وارد سیستم قلبی – عروقی بیمار نشود.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 امتیاز, میانگین: 4٫50 از 5)
Loading...

[callout bg=”#1e73be” color=”#ffffff” fontsize=”16″ bt_content=”اینجا کلیک کنید” bt_pos=”bottomCenter” bt_style=”undefined” bt_color=”red” bt_link=”http://www.foreyat.ir/tag/%D9%BE%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B4%D9%86/” bt_icon=”momizat-icon-accessibility”]

آشنایی با سایر پوزیشن های بیماران

[/callout]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *