ویتامین D

ویتامین D و معرفی مواد غذایی سرشار از این ویتامین

پزشکی و سلامت
ویتامین D
ویتامین D

ویتامین D

[box type=”note” radius=”5″]ویتامین های D یک گروه الکلهای حلقوی مشتق از استرول ها هستند که دارای خاصیت ضد بیماری راشیتیسم می باشند. بعلاوه تعداد زیادی ترکیبات استرولی در طبیعت وجود دارند که پروویتامین های D می باشند و دراثر اشعه ماورا بنفش با طول موج ۲۶۰ الی ۲۹۳ نانومتر به ویتامین D مبدل می شوند.[/box]

ساختمان شیمیایی ویتامین D

استرول ها الکلهای حلقوی مشتق از کربور حلقوی سیر شده و ۱۷ کربن دار بنام سیکلوپنتانوپرهیدروفنانترن می باشند. از استخلاف کربن های ۱۰ و ۱۳ سیکلوپنتانوپرهیدروفنانترن توسط دو ریشه متیل هسته ۱۹ کربن دار تولید می شود. کلسترول که یک استرول حیوانی است از هسته فوق مشتق می شود و دارای یک

vitaminD
vitaminD3

عامل الکلی بر روی کربن شماره ۳ و یک اتصال دوگانه در حلقه B بین کربن های ۵و ۶ و بالاخره یک زنجیر کربنی بر روی کربن ۱۷ می باشد.

ارگوسترول که در گیاهان وجود دارد دارای فرمول شیمیایی شبیه کلسترول است با این تفاوت که ارگسترول دارای سه اتصال دوگانه می باشد که یکی از اتصالهای اضافی در حلقه B و دیگری بر روی زنجیر کربنی قرار گرفته است، بعلاوه زنجیر کربنی در ارگوسترول شامل ۹ کربن می باشد.

مهمترین ویتامین های گروه D به ترتیب زیر از استرول ها مشتق می گردند

۱ ویتامین D2 یا کلسیفرول از استرولهای گیاهی مانند ارگوسترول و دراثر اشعه ماورا بنفش حاصل می گردد. به این ترتیب که حلقه B باز گردیده و یک اتصال دوگانه بر روی کربن شماره ۱۰ قرار می گیرد.

هنگامیکه ارگوسترول را در الکل یا بنزن یا اتر حل نموده و تحت تاثیر اشعه ماورا بنفش قرار می دهیم یک سری واکنش های فتوشیمیایی انجام می گیرد، بعلاوه حرارت نیز موجب افزایش فعالیت این واکنش ها می گردد. ترکیباتی که در جریان این واکنش ها تولید می شوند همگی ایزومر یکدیگر می باشند، بطوریکه هیچگونه عنصر شیمیایی به مولکول ارگوسترول اضافه نشده و یا از آن کم نمی شود. تنها حلقه ها و اتصال های دوگانه نظم نوینی را بخود می گیرند.

۲ ویتامین D3 یا کلی کلسیفرول که از ۷ دهیدروکلسیترول مشتق می گردد و به همین دلیل آنرا ویتامین D طبیعی می دانند، این ویتامین نیز طی یک سری واکنش های مشابهی در اثر اشعه ماورا بنفش ایجاد می گردد. در بدن آنزیمی به نام کلسترول دهیدروژناز وجود دارد که کلسترول را به ۷ دهیدروکلسترول مبدل می سازد و جسم اخیر در زیر پوست بدن در اثر اشعه ماورا بنفش به ویتامین تبدیل می گردد.

بررسی ها نشان داده است اولین ترکیب ویتامین D که به صورت متبلور تهیه و به نام ویتامین D1 نامگذاری شد مخلوطی از کلسیفرول و سایر ایزومرهای این ویتامین بوده است.

عوامل شیمیایی موثر

از مقایسه ساختمان شیمیایی ترکیبات فوق و مطالعه خواص ویتامینی هر یک نتیجه می شود که فعالیت ویتامینی D مستلزم پیدایش سه اتصال دوگانه در حلقه B و در نتیجه باز شدن حلقه می باشد. استرول هایی دارای خاصیت پروویتامین D می باشند که دارای یک عامل الکلی بر روی کربن ۳ و دو اتصال دوگانه در حلقه B ، یکی بین کربن های ۵و ۶ و دیگری بین کربن های ۷ و ۸ باشند. ویتامین های D در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی نسبتا مقاوم می باشند مثلا در حرارت ۱۰۰ درجه پایدار هستند.

فقدان ویتامین D موجب پیدایش اختلالاتی در عمل استخوان سازی می گردد، در انتهای استخوانها سلولهای غضروفی باقی می مانند و مویرگ ها و سلول های استئوبلاست پیشرفت نمی نمایند، بدین ترتیب بافت غضروفی رشد نموده و حجیم می گردد بدون آنکه عمل کلسیفیکاسیون انجام گرفته و استخوان تشکیل گردد. با پیشرفت بیماری تدریجا قسمتی از مواد معدنی استخوانها نیز آزاد گردیده و میزان کلسیم بافت استخوانی کاهش می یابد و بالاخره استقامت و سختی استخوانها کم و تغییر شکل و خمیدگی آنها بخصوص در استخوانهای طویل پدیدار می گردد.

اینگونه اختلالات در کودکان که هنوز رشد استخوانها کامل نگردیده است شدیدتر و به بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم معروف است در صورتیکه در بالغین عوارض مشابهی توام با افزایش شکنندگی استخوانها بنام بیماری استئومالاسی مشاهده می گردد.

بیماری راشیتیسم در حیوانات با کاهش کلسیم و یا فسفر خون همراه می باشد ولی در انسان بیشتر فسفر خون کاهش می یابد. از دیگر تغییراتی که در خون مبتلایان به راشیتیسم مشاهده می گردد افزایش فعالیت آنزیم های فسفاتاز است.

نقش بیوشیمیایی

  • علل پیدایش اختلالات استخوانی فوق را می توان مربوط به یکی از دلایل زیر دانست:
  • کمبود کلسیم و فسفر در مواد غذایی
  • عدم تعادل بین غلظت کلسیم و فسفر در خون
  • کمبود ویتامین D

تجویز ویتامین D به حیواناتی که بطور تجربی مبتلا به راشیتیسم شده اند باعث از بین رفتن سریع سلولهای غضروفی در انتهای استخوانها و پدیدار شدن سلولهای استئوبلاست و مویرگها و رسوب املاح کلسیم و طبیعی شدن عمل استخوان سازی می گردد.

نقش بیوشیمیایی ویتامین D که همانند یک هورمون اثر می نماید

ویتامین D موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر در روده ها می گردد. در هنگامیکه کمبود ویتامین D ایجاد شده باشد تجویز ویتامین D باعث کاهش مقدار دفع کلسیم و فسفر از طریق مدفوع و به میزان کمتری سبب افزایش دفع ادراری این عناصر می گردد. نتیجه این عمل افزایش جذب و ذخیره کلسیم و فسفر در بدن است، به عبارت دیگر یک بیلان منفی عناصر فوق با تجویز ویتامین D به بیلان مثبت تبدیل گردیده و یا حداقل به حال تعادل در می آید.

ویتامین D ( کلی کلسیفرول ) درکبد به مشتق ۲۵- هیدروکسی کلی کلسیفرول تبدیل می شود و جسم اخیر در کلیه ها به ۱-۲۵ دی هیدروکسی کلی کلسیفرول مبدل می شود.

مشتق ۱-۲۵ دی هیدروکسی کلی کلسیفرول دارای نقش هورمونی می باشد و قادر است مانند هورمون های استروئیدی وارد سلول گردیده و پروتئین خاصی را سنتز نماید، این پروتئین باعث انتقال فعال کلسیم را به داخل سلولهای بدن بویژه سلولهای روده انجام می دهد و به این ترتیب ویتامین D موجب افزایش جذب روده ای کلسیم می گردد.

منابع ویتامین D

  • کبد ماهی و سایر حیوانات
  • شیر
  • کره
  • زرده تخم مرغ

تجویز مقدار زیاد ویتامین موجب هیپرویتامینوز می شود که با رسوب املاح کلسیم در بافتهای نرم از جمله شش  و کلیه ها همراه است.

نیاز بدن انسان در فصل زمستان به ویتامین D بیش از فصل تابستان می باشد.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

منبع : پزشکی و سلامت فوریت

ویتامین D
ویتامین D