جداسازی ترشحات بدن (BSI)

جداسازی ترشحات بدن (BSI)-روش مراقبت حفاظت فردی

ارزیابی

جداسازی ترشحات بدن (BSI)

جداسازی ترشحات بدن (BSI)

در راهکارهای مطرح شده توسط دپارتمان امنیت شغلی و موسسه سلامت OSHA ایالات متحده، رعایت نکات ایمنی توسط پرسنل مراقبت اورژانس در برابر بیماری های منتقله از راه خون و سایر موارد بالقوه عفونی یا مایعات بدن، ضروری دانسته شده است. همچنین کارفرمایان مسئولیت ها را به اطلاع کارمندان برسانند تا از وجود تجهیزات لازم برای محافظت از پرسنل مراقبت از اورژنس مطمئن شوند. کارفرمایان وظیفه دارند که یک برنامه کتبی از نحوه کنترل مواجهه با بیماری ها و ارائه آموزش های ضروری، واکسیناسیون خاص و تجهیزات مناسب برای محافظت علیه انتقال بیماری ها تهیه نمایند. کارفرما باید آموزش را کامل نموده و روش هایی را که در برنامه کنترل مواجهه ذکر شده، پیگیری کند.

همچنین کارفرمایان مسول ایجاد و تقویت یک سیاست کتبی هستند که باید در موارد مواجهه با ماده عفونی مانند خون یا سایر مایعات به کار گرفته شود. فرو رفتن تصادفی سرنگ به پوست یا تماس مستقیم با مایعات بدن که بالقوه آلوده هستند، باید ثبت شود. در برخی سیستم ها باید فوراَ از کارمندانی که در معرض قرار گرفته اند، آزمایشات پایه گرفته شده و سایر آزمایشات با فواصل معین انجام شوند. طبق قوانین دولتی باید به پرسنل EMS که با بیماری های عفونی مانند ویروس نقص ایمنی اکتسابی HIV، هپاتیت B و باکتری سل TB مواجهه شده اند توجه خاص شود.

تلاش برای حفاظت از خود در برابر انتقال بیماری ها از طریق خون و سایر مایعات بدن، جداسازی ترشحات بدن (BSI) نامیده می شود. تجهیزاتی که برای جداسازی مایعات بدن استفاده می شوند را تجهیزات حفاظت شخصی PPE (PERSONAL PROTECTIVE EQUIPMENT) می خوانیم.

راهکارهای جداسازی ترشحات بدن (BSI)

شستن دست ها: شستن دست ها یک کار ساده است که مهمترین روش در حفاظت از گسترش عفونت محسوب می شود. طبق گزارش سرویس سلامت عمومی ایالات متحده، اکثر مواد آلوده کننده را می توان ۱۰ الی ۱۵ ثانیه شستشوی دقیق و مالیدن صابون مناسب از روی پوست پاک کرد.

نکته: حتی اگر دستکش می پوشید هم باید دست های خود را بشویید.

برای حفاظت بیشتر، ابتدا باید تمام موارد جواهرات را از دست خود خارج کنید. سپس تمام سطوح دست خود را با دقت بشویید. چین های پوست و فضاهای بین انگشتان را به دقت بررسی کنید. برای پاک کردن زیر و اطراف ناخن ها، از یک برس استفاده کنید. ( توصیه می شود ناخن ها کوتاه و بدون لاک ناخن باشد.)

اگر دستتان خاک آلود است باید آنرا بیشتر بشویید. اگر ساعد ها و مچ دستتان هم در معرض بوده یا آلوده شده، آنها را هم شستشو دهید. دست ها را زیر جریان آب، آب بکشید. اگر می توانید با یک حوله یکبارمصرف آن را خشک کنید.

اگر به صابون و آب جاری دسترسی ندارید، می توانید از عوامل شوینده مایع مایع یا کف مانند که به آب نیاز ندارند، استفاده کنید. پس از انجام کار، به محض امکان دست های خود را دوباره بشویید.

تجهیزات حفاظت شخصی: همواره از تجهیزات حفاظت شخصی PPE به عنوان سدی در مقابل عفونت استفاده نمایید. این کار مانع از تماس پوست و غشاء مخاطی با خون و سایر مایعات بدن بیمار می شود. تجهیزات حفاظتی شخصی شامل عینک محافظ، دستکش های محافظ، گان و ماسک هستند.

راهکارهای اضافی: موارد زیر باید به عنوان بخشی از مراقبت های معمول از بیماران بکارگرفته شوند.

 • در صورت امکان از تجهیزات یک بار مصرف استفاده کنید. تجهیزات چند بار مصرف را مطابق با دستور العمل ها و راهکارهای سیستم، استرلیزه و عفونت زدایی کنید.
 • هیچگاه ابزارهای یک بار مصرف را مورد استفاده مجدد قرار ندهید. آنها را پس از استفاده دور بیاندازید. اگر مشکوک به بیماری عفونی هستید تجهیزات مصرفی را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و به آن برچسب خطر زیستی یا زباله عفونی بزنید. سپس کیسه را محکم ببندید. تجهیزاتی که برای بیماران مبتلا به HIV یا هپاتیت B استفاده می شوند باید در دو کیسه گذاشته شوند.
 • اگر یونیفرم شما هم در تماس با مایعات بدن قرار گرفته، آن را دراورده، در کیسه پیچیده و برچسب بزنید. باید حداقل به مدت ۲۵ دقیقه در آب و صابون داغ شسته شود. دوش آب داغ گرفته و خود را به دقت آب بکشید.
 • پس از اتمام کار انتقال بیمار، تمام تجهیزات یک بار مصرف را که با خون و سایر مایعات بدن آلوده شده اند، جمع آوری نموده و در کیسه بگذارید. سپس آنرا محکم ببندید. بر روی آن برچسب زباله عفونی بچسبانید.
 • در دفترچه یا فلوشیت خود هر گونه تماس با خون یا سایر مایعات بدن و تمام روش هایی را که برای پاکیزه کردن آن به کار برده اید ثبت کنید.
 • موادی را که با بیمار تماس مستقیم نداشته یا تنها با پوست سالم تماس داشته اند، مانند کاف فشار سنج را شستشو داده و با اسفنج تمیز کنید. آنها را با آب تمیز، آب بکشید و بگذارید کاملا خشک شوند.
 • تجهیزات مراقبت از بیمار که وارد بدن شده یا در تماس با غشاء مخاطی قرار می گیرند باید پیش از استفاده بعدی، استریلیزه و عفونت زدایی شوند. سپس برای استریلیزه کردن و عفونت زدایی از دستورالعمل های سیستم اورژانس خود پیروی کنید.
 • تمام سرنگ ها و سایر ابزارهای تیز را بلافاصله بعد از مصرف در یک قوطی سخت غیر قابل سوراخ شدن بریزید. پوشش سوزن سرنگ را نگذارید.
 • خون و مایعات بدن را به محض امکان با ضدعفونی کننده های بیمارستانی یا محلول آب و مایع سفید کننده تمیز نمایید.
 • دیواره، پوشش پنجره و سایر سطوح غیر افقی آمبولانس نیازی به تمیز کردن ندارند مگر این که به وضوح آلوده شده باشند.
 • پس از تمیز کردن آمبولانس یا دور ریختن تجهیزات، دست های خود را به طور کامل بشویید.

منبع: اورژانس های طبی پایه پبش بیمارستانی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

1 پاسخ در “جداسازی ترشحات بدن (BSI)-روش مراقبت حفاظت فردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *