ارزیابی بیماران ترومایی

ارزیابی بیماران ترومایی در شرایط پیش بیمارستانی بر اساس PHTLS + پوستر آموزشی

ارزیابی پوستر تروما
PHTLS
PHTLS

ارزیابی بیماران ترومایی در شرایط پیش بیمارستانی بر اساس PHTLS + پوستر آموزشی

ارزیابی بیماران ترومایی در شرایط پیش بیمارستانی بر اساس PHTLS طبق رفرنس ۲۰۱۵ به شرح زیر می باشد:

بررسی صحنه حادثه (scene): ابتدا باید ایمنی صحنه را در نظر داشته باشیم و حفاظت شخصی در برابر عوامل تهدیدزا را در نظر بگیریم سپس در صورت نیاز از نظر تجهیزاتی و یا پرسنلی درخواست کمک نماییم.

بررسی مکانیسم آسیب: باید مکانیسم های قابل توجه و غیر قابل توجه را مدنظر داشته باشیم.

  • ارزیابی اولیه

برداشت کلی از مصدوم (General Impression/General Appearance): یک برداشت کلی و اجمالی از سن، جنس، ظاهر مصدوم و شکایت اصلی بیمار داشته باشیم و بر اساس موارد مورد نیاز درخواست کمک کنیم.

بررسی راه هوایی همزمان با حفاظت از ستون مهره ها با دست (Airway/C-spine): از باز بودن راه هوایی و توانایی صحبت کردن مصدوم بصورت طبیعی اطمینان حاصل فرمایید و بیمار را از نظر کیفیت بیان و شنیده شدن صدای استریدور (خرخر) چک کنید.

»» جهت رفع انسداد راه هوایی در این مرحله از مانور های Jaw thrust و Trauma chin lift استفاده کنید. کلار گردنی ببندید، ساکشن کنید و از تجهیزات باز نگه داشتن راه هوایی مانند ایروی دهانی و یا بینی، ETT ، LMA و Needle Cricothyroidotomy استفاده کنید.

بررسی تنفس (Breathing): تنفس بیمار را به روش نگاه کردن، شنیدن و حس کردن چک کنید. سریع، کند یا طبیعی بودن تنفس را تعیین کنید، عمق تنفس را از نظر طبیعی و سطحی بودن مشخص کنید همچنین صدای تنفس بیمار را از نظر برابر و نابرابری مشخص کنید، قفسه سینه را از نظر تندرنس و کریپتوس بررسی کنید.

»» در صورت نیاز اکسیژن با ماسک NRB تجویز گردد/ در صورتیکه تنفس کند و یا بصورت غیر معمول تند باشد از BVM استفاده شود.

بررسی گردش خون (Circulation): در صورت وجود خونریزی خارجی باید آنرا کنترل کرد، نبض رادیال را از نظر سریع، آهسته، کند، قوی و ضعیف بودن بررسی شود، در صورتی که نبض رادیال احساس نشد، نبض کاروتید را چک کنید. پوست بیمار را از نظر رنگ، رطوبت و دما بررسی کنید. همچنین پر شدگی مویرگی بیمار بررسی شود.

»» کنترل خونریزی در این مرحله با فشار مستقیم، پانسمان و تورنیکت انجام میپذیرد.

بررسی ناتوانی عصبی (Disability): ناتوانی عصبی بیمار را با استفاده از متد AVPU و GCS بررسی کنید و در صورتی که GCS کمتر از ۱۵ باشد، مردمک ها نیز بررسی شود.

قرار دادن مصدوم در معرض دید (Exposure): جهت پیدا کردن موارد تهدید کننده قفسه سینه، شکم و اندام ها لباس های مصدوم را خارج نمایید و در نظر داشته باشید از هیپوترمی جلوگیری شود. در صورت وجود آسیب در اندام ها نبض انتهایی را قبل و بعد از آتل بندی چک کنید و پشت مصدوم را در حین قرار دادن وی بر روی تخته بلند پشتی بررسی کنید.

»» در این مرحله از کاهش دمای بدن مصدوم جلوگیری شود و اسپلینت را در صورتی که وضعیت مصدوم حیاتی و خطرناک نباشد انجام دهید.

وضعیت عمومی بیمار خظرناک و حیاتی می باشد (Critical (life theatening injury/condition)): زمانی که وضعیت عمومی بیمار بحرانی است باید موارد تهدید کننده حیات را کنترک کرد و بیمار را سریعاً منتقل کرد.

وضعیت عمومی بیمار خظرناک و حیاتی نمی باشد (None-Critical): در صورتیکه وضعیت عمومی بیمار بحرانی نیست در محل مورد نظر اقدامات اولیه را انجام میدهیم و سپس بیمار انتقال داده میشود.

  • ارزیابی ثانویه

علائم حیاتی (Vital Signs): بررسی نبض، تعداد تنفس، فشار خون، اشباع اکسیژن و قند خون را در ارزیابی ثانویه انجام دهید.

شرح حال SAMPLE: علائم و نشانه ها، سابقه حساسیت، داروهای مصرفی، تاریخچه بیماری، آخرین وعده غذایی و حادثه ای که باعث ایجاد این اتفاق شده است را مشخص کنید.

معاینه فیزیکی سر تا پا: سر بیمار را همراه با مردمک ها معاینه کنید، قسمت جلویی کلار را باز کنید و گردن را معاینه کنید، قفسه سینه و شکم را بررسی کنید و لگن را در صورتی که تاکنون معاینه نکرده اید معاینه کنید. اندام تحتانی و فوقانی را از نظر نبض، حرکت، حس و نوع آسیب بررسی کنید، سیستم عصبی را از نظر  GCS  و مردمک ها را معاینه کنید.

»» در این مرحله اگر بیمار پانسمان، اسپلینت، برقراری راه وریدی و تجویز سرم در حین انتقال، مانیتورینگ قلبی، اکسیژن و … نیاز دارد انجام دهید.

PHTLS اورژانس

[button width=”full” color=”green2″ link=”http://bayanbox.ir/download/7200518984874730971/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-FOREYAT.IR.jpg” align=”center” target=”_blank” radius=”3″ icon=”momizat-icon-image2″]دانلود پوستر (۵٫۹ مگابایت)[/button]

منبع: رفرنس PHTLS2015

سایت فوریت

[divide icon=”circle”]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *