آموزش کار با دی سی شوک زول سری M

آموزش کار با دی سی شوک زول سری M-جلسه دوم

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آموزش کار با دی سی شوک زول سری M

آموزش کار با دی سی شوک زول سری M

با جلسه دوم از آموزش کار با دی سی شوک زول M در خدمتتون هستیم، امیدواریم تا جلسه پایانی ما را همراهی کنید.

فهرست مطالب جلسه دوم

ردیف

عنوان

۱

انواع دفیبریلاسیون

۲

دفیبریلاسیون دستی با استفاده از پدل ها

۳

دفیبریلاسیون دستی با استفاده از پدها

۴

دفیبریلاسیون مشورتی

 

دفیبریلاسیون

دستگاه های DC شوک زول سری M قابلیت شوک دادن با ژول ۳۶۰ در دستگاه های منوفازیک (Monophasic) و ۲۰۰ ژول را در دستگاه های بای فازیک (Biphasic) را دارند.

این دستگاه قابلیت اعمال شوک بصورت سینکرونایز (همزمان) را دارد و می تواند موج R را بر روی ECG تشخیص داده و کاردیوورژن را بر روی بیمار انجام دهد.

دستگاه های DC شوک سری M قادر به استفاده از پدل ها و پد های چند منظوره برای اعمال شوک هستند. این دستگاه ها قابلیت عملکرد در دو مد کاری دستی (Manual) و مشورتی (Advisory) را دارد.

استفاده از دستگاه DC شوک در CPR ،فقط توسط افرادی که دوره کار با دستگاه را گذرانده اند انجام می گردد.

نکات استفاده از DC شوک ZOLL سری M:

 • بدلیل هوشمند بودن دستگاه، باید پدل ها را کاملا با ژل آغشته کنیم و به بدن بیمار متصل کنیم تا انرژی تخلیه شود. در صورت استفاده از پدهای چند منظوره، برای تخلیه شوک باید پدها کاملاً به بدن بیمار چسبانده شود تا انرژی تخلیه شود.
 • تست ۳۰ ژول: شرکت سازنده یرای قسمت شوک دستگاه، یک تست تحت عنوان تست ۳۰ ژول طراحی کرده است، برای تست ابتدا دستگاه را بر روی شوک تنظیم کنید و انرژی ۳۰ ژول را انتخاب کنید و شارژ کنید سپس دکمه نارنجی رنگ را فشار دهید تا انرژی تخلیه شود و Test OK نمایش و پرینت شود، روش دیگر پدل ها را به دستگاه وصل کرده و انرژی ۳۰ ژول را شارژ و بوسیله پدل ها تخلیه کنید.
 • تست دستگاه تنها در ۳۰ ژول است و در انرژی های بالا غیر مجار می باشد.
 • از تخلیه شوک بر روی گاز خیس، گاز، چسباندن پدل ها به هم و مواردی از این قبیل کاملاً اجتناب کنید و تخلیه شوک فقط روی بدن بیمار و یا با انرژی ۳۰ ژول روی خود دستگاه مجاز می باشد.
 • به هیچ وجه انرژی شارژ شده را در هوا تخلیه نکنید.
 • پدل ها کاملاً به ژل اغشته شوند و نیرویی معادل ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم بر هر پدل وارد شود تا پدل ها کاملا با سطح پوست در تماس باشد.
 • تنها سطح فلزی پدل ها را ژل بزنید و دیگر قسمت های پدل ها به ژل آغشته نباشد.
 • در هنگام تخلیه شوک به این نکته توجه کنید که بین پدل ها ژل نباشد یا مرطوب (عرق کرده) نباشد.
 • بعد از اتمام تخلیه انرژی حتماً ژل های مالیده شده روی پدل ها را با پنبه الکل پاک کنید.
 • در بیمارانی که دارای شکستگی قفسه سینه هستند نمی توان از نیروی معادل ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم استفاده کرد، باید در این بیماران از پدهای چند منظوره (پد پیس) استفاده کرد.

دفیبریلاسیون دستی (Manual Defibrillation) با استفاده از پدل ها:

مرحله ۱، انتخاب انرژی:

سوئیچ انتخاب مد را در حالت DEFIB قرار دهید، مقدار انرژی انتخاب شده در دستگاه های بای فازیک بصورت پیش فرض روی ۱۲۰ ژول تنظیم است.

جهت تغییر مقدار انرژی میتوانید از کلیدهای انتخاب انرژی روی پانل دستگاه یا با استفاده از کلید های انتخاب انرژی روی پدل استرنوم استفاده کنید.

روی سطح فلزی پدل دستگاه را با ژل آغشته کنید و پدل ها را به هم مالیده تاژل بصورت یکنواخت روی سطح پدل ها پخش شود.

مرحله ۲، شارژ انرژی:

برای شارژ انرژی انتخاب شده، کلید شارژ روی پانل دستگاه یا کلید شارژ روی پدل Apex را فشار دهید. دستگاه شروع به انرژی انتخاب شده می کند. پس از شارژ شدن بوق آمادگی شوک برای تخلیه به صدا در می آید و پیام اماده شدن دستگاه روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

مرحله ۳، تحویل شوک به بیمار:

پدل ها را در موقعیت خود بر روی قفسه سینه بیمار قرار دهید، کمی روی پوست بیمار پدل ها را بمالید تا ارتباط کاملی بین پدل ها و بدن بیمار برقرار شود. پدل ها را با فشاری معادل ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم و فشار همزمان دو کلید تخلیه انرژی به بیمار شوک دهید.

نکته: انرژی شارژ شده تا ۶۰ ثانيه آماده براي تحويل به بيمار است و پس از ۶۰ ثانیه بطور داخلی روی دستگاه تخلیه می شود.

نکته: در هنگام تخلیه شوک روی بدن بیمار توجه داشته باشید که هیچ تماسی بین بیمار، تخت و تجهیزات متصل به بیمار با اطرافیان و کاربر وجود نداشته باشد. همچنین بین بیمار و قسمت های فلزی تخت اتصالی نباشد.

دفیبریلاسیون دستی (Manual Defibrillation) با استفاده از پدهای چند منظوره:

برای دفیبریلاسیون دستی با استفاده از پدهای چند منظوره باید ابتدا بیمار را آماده کنیم. لباسهای بیمار را که ناحیه سینه را می پوشاند جدا می کنیم، اگر در ناحیه چسباندن پدها مو وجود دارد آن را کوتاه کنید تا پدها به خوبی بچسبد و پدها را طبق دستورالعمل روی آنها در محل مناسب بچسبانید. ابتدا یک لبه پد را روی سینه بیمار بچسبانید سپس به آرامی ت رسیدن به لبه دیگر پد آنرا روی سینه بچسبانید. دقت کنید که حباب بین پد و پوست بیمار وجود نداشته باشد و هنگام چسباندن پد بین پد و پوست کابلی وجود نداشته باشد سپس کابل MFC را به کانکتور پدها متصل کنید.

مرحله۱، انتخاب انرژی:

سوئیچ انتخاب مد را در حالت DEFIB قرار دهید، مقدار مقدار انرژی به صورت پیشفرض ۱۲۰ ژول بر روی صفحه نمایش داده می شود و شما میتوانید با کلیدهای انتخاب انرژی مقدار انرژی را بصورت دلخواه تغییر دهید.

مرحله۲، شارژ انرژی:

برای شارژ انرژی مورد نظر کلید شارژ را بر روی  پانل فشار دهید پس از شارژ شدن، چراغ کلید شوک روشن شده و بوق آمادگی تخلیه شوک به صدا درمی آید.

مرحله۳، تحویل شوک به بیمار:

برای تخلیه شوک بر روی بدن بیمار تنها کافی است کلید تخلیه انرژی را بر روی پانل فشار دهید. انرژی تخلیه می شود و مقدار انرژیی که به بیمار داده شده است به مدت ۵ ثانیه بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود.

نکته: انرژی شارژ شده تا ۶۰ ثانیه آماده برای تحویل به بیمار است و پس از ۶۰ ثایه بصورت خودکار بر روی دستگاه تخلیه می شود.

آموزش کار با دی سی شوک زول

دفیبریلاسیون مشورتی (Advisory)

دستگاه های dc شوک زول سری M این قابلیت را دارند که ریتم های قابل شوک را تشخیص دهند. این امر با تفسیر نوار قلب داخلی دستگاه و با استفاده از پدهای چند منظوره برای مانیتورینگ و دفیبریلاتور امکانپذیر است.

استفاده از دفیبریلاسیون مشورتی تنها زمانی که از پدها ی چند منظوره استفاده می کنیم امکانپذیر است.

لباسهای بیمار را که ناحیه سینه را می پوشاند جدا می کنیم، اگر در ناحیه چسباندن پدها مو وجود دارد آن را کوتاه کنید تا پدها به خوبی بچسبد و پدها را طبق دستورالعمل روی آنها در محل مناسب بچسبانید. ابتدا یک لبه پد را روی سینه بیمار بچسبانید سپس به آرامی ت رسیدن به لبه دیگر پد آنرا روی سینه بچسبانید. دقت کنید که حباب بین پد و پوست بیمار وجود نداشته باشد و هنگام چسباندن پد بین پد و پوست کابلی وجود نداشته باشد سپس کابل MFC را به کانکتور پدها متصل کنید.

از اتصال صحیح پدها به پوست بدن بیمار اطمینان حاصل کنید.

مرحله۱، انتخاب انرژی:

سوئیچ انتخاب مد را بر روی DEFIB قرار دهید، میزان انرژی انتخابی بصورت پیشفرض بر روی ۱۲۰ ژول تنظیم شده است، شما نیز می توانید با کلید های موجود در پانل مقدار انرژی را تغییر دهید.

مرحله۲، آنالیز:

با فشردن کلید آنالیز، آنالیز ریتم ECG بیمار آغاز می شود و پیام “ANALYSING ECG” به مدت ۹ تا ۱۲ ثانیه ظاهر می شود و همزمان ECG بیمار آنالیز می شود.

با پایان آنالیز، دستگاه مشخص می کند که ریتم قابل شوک می باشد یا نه.

در صورتیکه ریتم قابل شوک نباشد دستگاه پیام “NO SHOCK ADV” را می دهد و در این حالت باید CPR  را ادامه دهید.

اگر ریتم قابل شوک باشد دستگاه بصورت خودکارانرژی انتخاب شده را شارژ می کند و بطور متناوب پیام های “SHOCK ADVISE” و “PRESS CHARGE” را نمایش می دهد.

پس از شارژ شدن چراغ کلید شوک روشن شده و بوق آمادگی شوک برای تخلیه به صدا در می آید.

نکته مهم: در هنگام شارژ یا پس از شارژ انرژی دستگاه را تغییر ندهید چونکه دستگاه انرژی شارژ شده فعلیرا بصورت داخلی تخلیه می کند و به سطح انرژی جدید می رود و شما باید دوباره کلید شارژ را بفشارید.

مرحله۳، تحویل شوک به بیمار:

برای تخلیه انرژی شارژ شده مورد نظر کافی است دکمه تخلیه انرژی را از روی پانل بفشارید تا شوک روی بدن بیمار تخلیه شود. پیام تخلیه انرژی به مدت ۵ ثانیه بر روی صفحه نمایشگر دستگاه قابل رویت است.

نکته: انرژی شارژ شده تا ۶۰ ثانیه آماده برای تحویل به بیمار است و پس از ۶۰ ثانیه به طور داخلی روی دستگاه تخلیه می شود.

برای آنالیز مجدد ریتم باید کلید آنالیز را دوباره فشار دهید و مراحل بالا را طی کنید.

آموزش کار با دی سی شوک زول

نکاتی که در زمان استفاده از آنالیز باید رعایت شوند:

 • استفاده از آنالیز دستگاه فقط در صورت استفاده از پدهای چندمنظوره امکانپذیر است.
 • آنالیز در افرادی که دارای پیس میکر کاشتنی (اینترنال) هستند در تشخیص VF ممکن است قابل اطمینان نباشد.
 • آنالیز برای بیمارانی که در حال حرکت، چه بر روی تخت، برانکارد و آمبولانس استفاده نکنید. بیمار در حین آنالیز باید بدون حرکت باشد لذا برای استفاده از آنالیز، تخت، برانکارد یا آمبولانس را متوقف کنید.
 • در حین آنالیز بیمار را لمس نکنید.
 • برای آنالیز باید در حالت افقی قرار بگیرید.
 • مد AED را برای بیماران زیر ۸ سال استفاده نکنید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...

پایان جلسه دوم

«« رفتن به جلسه اول                    رفتن به جلسه سوم »»

[divide icon=”square”]

2 پاسخ در “آموزش کار با دی سی شوک زول سری M-جلسه دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *